צפון-מזרח ארה"ב

המדינות שנכללות בצפון-מזרח ארה"ב הן: מיין, ניו המפשיר, ורמונט, מסצ'וסטס, רוד איילנד, קונטיקט,  ניו יורק, ניו ג'רזי, פנסילבניה, דלאוור, מרילנד, ומחוז קולומביה (שלמרות שאיננו מדינה משתתף בבחירות לנשיאות). המדינות הללו חולשות על אזורים שיושבו כבר בשנים הראשונות של ההתיישבות הבריטית (וההולנדית) באמריקה, וכולן מלבד ורמונט ומיין היו בין 13 המדינות המקוריות שהכריזו על עצמאות ב-1776 (ורמונט התווספה כמדינה ב-1791 ומיין, שהייתה חלק ממסצ'וסטס, קיבלה מעמד עצמאי ב-1820). רוב המדינות בקטגוריה הזו מתאפיינות בצפיפות אוכלוסין גבוהה, אוכלוסייה עירונית בעיקר, בריכוז משמעותי של מיעוטים, ובמסורת של הצבעה למועמדים דמוקרטיים. למעשה, מאז 1992 בכל המדינות הנ"ל ניצח המועמד הדמוקרטי עם יוצא מן הכלל בודד (ג'ורג' בוש הבן ניצח בניו המפשיר בשנת 2000). למרות זאת, יש שלוש מדינות שיכולות להתנדנד בתוך הקבוצה הזו: פנסילבניה, ניו המפשיר ומיין, ובהן נתמקד.

  • ניו המפשיר ומיין שונות מרוב מדינות צפון מזרח ארה"ב בכך שהן דלות באוכלוסייה (כ- 1.3 מיליון תושבים בכל אחת מהן), אין בהן מרכזים עירוניים גדולים, ואין בהן כמעט אוכלוסיות של מיעוטים (בשתיהן מעל 90% מהתושבים לבנים). בנוסף, בניו המפשיר יש מסורת של אהדה לרעיונות ליברטריאנים (בגדול, תמיכה במינימום התערבות של הממשלה בכל תחומי החיים). כך, למשל, בניו המפשיר המדינה אינה גובה מע"מ או מס הכנסה. במיין, יש פחות תמיכה ברעיונות הללו, אבל יש אחיזה די חזקה למפלגה הרפובליקנית. למרות שמיין הצביעה לדמוקרטים בשש מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות, מושל מיין הנוכחי הוא רפובליקני, והמשלחת של מיין לקונגרס מורבת משני רפובליקנים,דמוקרט ועצמאי. בשורה התחתונה, רוב הסיכויים שבשתי המדינות האלו ינצח המועמד הדמוקרטי, אבל זה לא לגמרי בטוח.
    • מדינת פנסילבניה בעצם מורכבת משני חלקים: מטרופולין פילדלפיה בדרום מזרח המדינה, ושאר המדינה. מטרופולין פילדלפיה דומה במאפייניו לשאר צפון המזרח, והדמוקרטים צפויים לנצח שם כרגיל. לעומת זאת, שאר המדינה, ובעיקר חלקה המערבי, דומה דווקא במאפייניו הדמוגרפיים למדינות צפון המערב התיכון (ר' כאן). כמו בשאר מדינות צפון המזרח, בפנסילבניה ניצח המועמד הדמוקרטי לנשיאות בכל מערכת בחירות מאז 1992, וספציפית בשתי מערכות הבחירות האחרונות אובמה ניצח ברוב משכנע (בהפרש של 10% ב-2008, ושל 5.4% ב-2012). בכל זאת, בשתי המערכות שלפניהן, ב- 2000 ו-2004, הפער בין המועמדים היה קטן יותר, 2.5% ו-3.5% בהתאמה, כך שבנסיבות מסוימות פנסילבניה יכולה להיות רלבנטית עבור הרפובליקנים.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s