מדינות ההר

"מדינות ההר" הוא כינוי שנותנת לשכת האוכלוסין האמריקאית לשמונה המדינות: מונטנה, וויומינג, איידהו, קולורדו, יוטה, נבדה, ניו מקסיקו ואריזונה. מקור השם הוא שרשרת הרי הרוקי, שעוברת דרך המדינות האלו. האזור מתאפיין בטופוגרפיה הררית, ובאקלים לא נוח (הדרום מדברי וגם מאוד בקיץ, ואילו החורף קשה מאוד בצפון). בתחילת המאה ה-19, האזור עדיין לא היה חלק מארצות הברית, והיה מיושב בדלילות על ידי ילידים ומעט מושבות אנגליות, צרפתיות בצפון וספרדיות בדרום. אחרי כחצי מאה של מלחמות והסכמי רכישה, עבר האזור לשליטת ארצות הברית, ובהדרגה, עם הגידול באוכלוסייה, האזור חולק לשטחים שקיבלו מעמד של מדינה. ראשונה הייתה נבדה, שהפכה להיות מדינה ב-1864, ואחרונה אריזונה ב-1912.

במהלך המאה ה-19 בגלל התנאים הקשים ההגירה לאזור הייתה בעיקר נחלתם של הרפתקנים, של אנשים שברחו מהחוק, ושל מורמונים שהיגרו למערב בחיפוש אחר חופש דת. מסוף המאה ה-19, עם התפתחות מסילות הרכבת והתבססות הקהילות באזור, התגבר הזרם של אמריקאים שעברו לאזור, רבים מהם מהגרים חדשים מאירופה, שפותו על ידי מחירי הקרקע הזולים (מאוד). אולם אחרי מלחמת העולם השנייה חל זינוק אדיר, כאשר מיליונים עברו להתיישב במדינות הדרומיות יותר, וערים גדולות צמחו לפתע באמצע המדבר כמו פיניקס, דנוור, לאס-וגאס, סולט-לייק-סיטי ואחרות. מדינות ההר עדיין ממשיכות לצמוח בקצב גבוה מאוד (מלבד מונטנה), אבל זה עדיין האזור עם צפיפות האוכלוסין הנמוכה ביותר בארה"ב (לא כולל אלסקה).

את הגיאוגרפיה הפוליטית של מדינות ההר יש לנתח לאור ההקדמה לעיל. דפוסי ההצבעה של המדינות מוסברים חלקית על ידי האופי הייחודי של הקבוצות שאכלסו אותן בשלבי ההתהוות, וחלקית על ידי הקצב שהייחודיות הזאת הולכת ונמחקת על ידי זרם ההגירה בחצי המאה האחרונה. אנסה להבהיר זאת על ידי בחינה של המדינות השונות.

    • מונטנה, וויומינג, ואיידהו הן שלוש המדינות הצפוניות בחבורה. האקלים בהן, בעיקר בחורף, קשה מאוד, וזאת כנראה גידול באוכלוסייה במהלך המאה העשרים לא היה דומה לזה של שכנותיהן מדרום. הן שלושתן קטנות מאוד: רק חצי מיליון תושבים בוויומינג, כמיליון במונטנה, ומיליון וחצי באיידהו. אין בהן מרכזים עירוניים משמעותיים, אין כמעט אוכלוסיות של מיעוטים אתניים, והכלכלה מבוססת בעיקר על חקלאות ומחצבים. כל זה ביחד די מבטיח הצבעה לרפובליקנים, ואכן, המועמד הרפובליקני לנשיאות כמעט תמיד מנצח בשלושת המדינות האלה. למעשה, מאז 1964, היוצא מן הכלל היחיד הוא ביל קלינטון שהצליח לנצח במונטנה ב-1992. יש במדינות האלו חשדנות גדולה מהרגיל כלפי וושינגטון, ונטייה לעמדות ליברטריאניות (כאלה שמדגישות מינימום התערבות ממשלתית).

אגב, מהשלוש הצפוניות, איידהו קצת ייחודית בכך שהיא מתחילה לגדול בקצב מהיר יותר בשנים האחרונות. מתפתח מטרופולין קטן סביב בויזי (Boise) עיר הבירה של המדינה, ותעשיית היי-טק די מצליחה. בכל זאת, מכיוון ש 26% מהתושבים משתייכים לכנסיה המורמונית, לדמוקרטים אין שום סיכוי לנצח שם בעתיד הנראה לעין.

    • יוטה מפורסמת בעיקר בזכות תושביה המורמונים שמהווים 62%(!) מהאוכלוסייה. הכנסייה המורמונית (בשמה המלא The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints) עוררה התנגדות רבה בקרב נוצרים מזרמים אחרים, לא מעט בגלל עמדתה המתירה פוליגמיה.  ב-1847 מנהיג הכנסייה, בריגהאם יאנג, החליט להוביל קבוצה של כמה רבבות מאמינים מערבה ליוטה של היום, שהייתה אז תחת שלטונה של מקסיקו. לדאבונם, עד שהם הספיקו להגיע, ארה"ב השתלטה על האזור, ובסוף המלחמה הוסכם שארה"ב תרכוש את השטח מידי מקסיקו.

מיט רומני היה המועמד הראשון לנשיאות של מפלגה גדולה שהוא בן הדת המורמונית, והוא ניצח ביוטה בקלות. כמובן שגם כל רפובליקני אחר היה מנצח שם. למעשה, מאז מלחמה"ע השנייה ניצח שם רק דמוקרט אחד: לינדן ג'ונסון ב-1964.

    • נבדה וקולורדו הן שתי מדינות בעלות קצב גידול אוכלוסין גבוה מאוד. האוכלוסייה של נבדה צמחה מ-160,000 בשנת 1950 לקרוב ל-2.8 מיליון היום, וקולורדו מ-1.3 מיליון ל-5.3 מיליון באותה תקופה. בשתי המדינות כשני שליש מהאוכלוסייה גרים במטרופולין מרכזי אחד (לאס ווגאס בנבדה ודנוור בקולורדו), כ-20% מהאוכלוסייה מגדירים את עצמם היספאניים או לטינו-אמריקנים, ובנבדה יש גם ייצוג משמעותי למיעוטים אחרים (7% שחורים ו-6% אסיאתיים).

מכיוון שנבדה וקולורדו עוברות שינויי אוכלוסייה מהירים כל כך, כמו בפלורידה עליה כתבתי בשבוע שעבר, קשה לדבר על דפוסי הצבעה של המדינות האלה. בשש מערכות הבחירות האחרונות, הדמוקרטים מובילים 4-2 בנבדה ובקולורדו תיקו 3-3.  אובאמה ניצח בשתיהן בהפרש גדול ב-2008 ובהפרש קצת יותר קטן ב-2012. עד שנתקרב למועד הבחירות, כדאי להתייחס לשתי המדינות הללו כאל מקומות ששני המועמדים יכולים לנצח בהם.

    • ניו מקסיקו, כמו טקסס שכנתה ממזרח, שונה משאר מדינות ההר בכך שבעת שעברה לשליטת ארה"ב באמצע המאה ה-19, כבר הייתה בה אוכלוסייה משמעותית של מקסיקנים. כמו שכנותיה, גם ניו מקסיקו נהנית מגידול אוכלוסין מהיר, אבל בניגוד אליהן, קצת הגידול דווקא פחת מאז מלחמה"ע השנייה, והיום הוא גבוה רק במקצת מהממוצע בארה"ב. כ-45% מתושבי מקסיקו מגדירים את עצמם כהיספאניים, וזהו האחוז הגבוה ביותר בארה"ב. כ-29% מהילדים מתחת לגיל חמש מדברים ספרדית בבית.

בשנים האחרונות, המדיניות של המפלגה הרפובליקנית בענייני הגירה מרחיקה מהם את הבוחרים ההיספאניים, וזו כנראה אחת הסיבות שבניו מקסיקו ניצח המועמד הדמוקרטי ב-5 מתוך 6 מערכות הבחירות האחרונות. מאידך, בניגוד לשאר מדינות ההר, חלק ניכר מהאוכלוסייה הלבנה של ניו מקסיקו הגיע לשם בתחילת המאה ה-20 ממדינות הדרום (למשל, מטקסס השכנה), ואלה מצביעים שנוטים לעמדות שמרניות. לכן, למרות שבסך הכול יש יתרון לדמוקטרים, לרפובליקנים יש סיכוי סביר בניו מקסיקו.

    • אריזונה הייתה אחת המדינות הפחות מאוכלסות באזור במאה ה-19, ולמעשה קיבלה מעמד של מדינה אחרונה (רק ב-1912), אבל היום היא הגדולה במדינות ההר, והיא ממשיכה ליהנות מקצב גידול אוכלוסין פנטסטי: מ-123 אלף ב-1900, ל-750 אלף ב-1950 ועד 6.7 מיליון היום. רוב ההגירה הייתה של אוכלוסייה לבנה ממדינות המערב התיכון, ומאזורים קרים אחרים של ארה"ב. יש הסוברים שהמצאת מיזוג האוויר היא שאפשרה את הצמיחה של אריזונה, בה הקיץ יכול להיות מאוד לא נעים.

האוכלוסייה שהיגרה לאריזונה במהלך חצי המאה האחרונה נוטה לעמדות שמרניות והשליטה של הרפובליקנים במדינה כמעט מוחלטת.  מאז 1952 המועמד הרפובליקני לנשיאות ניצח בכל התמודדות מלבד קלינטון ב-1996. לדעת רוב המומחים, הסיכויים של הדמוקטרים לנצח שם נמוכים. למרות זאת, אובאמה דווקא השקיע שם מאמצים מסוימים ב-2012, ויכול להיות שבעתיד הקרוב התחרות שם תהיה יותר צמודה. הסיבה היא שכ-30% מתושבי אריזונה מזדהים כהיספאניים, וכאמור, אוכלוסייה זו נוטה יותר ויותר לצד הדמוקרטי. אני משאיר בינתיים את אריזונה בטור של המדינות שכנראה יצביעו לרפובליקנים, אבל ייתכן שעוד יהיו התפתחויות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s