החוף המערבי

מדינות החוף המערבי הן: קליפורניה, אורגון, וושינגטון (לא לבלבל עם עיר הבירה של ארה"ב שנמצאת במזרח), אלסקה והוואי. מה שבעצם משותף לכל החמש הוא שהן שוכנות לחופי האוקיינוס השקט (הוואי היא אי באמצע האוקיינוס). מכיוון שאין באזור הזה אף מדינה מתנדנדת, הניתוח לא יהיה ארוך.

  • אלסקה נמצאת בקצה הצפון מערבי של יבשת אמריקה, והגבול היחיד שלה הוא עם קנדה. היא חולשת על שטח עצום (1.7 מיליון קמ"ר) שנרכש מרוסיה ב-1867 תמורת 7.2 מיליון דולר, והיא המדינה הגדולה בשטחה בארה"ב. בשנים הראשונות של המאה ה-20, בעקבות תגליות של זהב, התחילה הגירה צנועה אל המדינה. מאוחר יותר, הוקמו בסיסי חיל אוויר במדינה בגלל המיקום האסטרטגי (סמוך מאוד לרוסיה), ובעשורים האחרונים תעשיית הנפט הפכה להיות מקור ההכנסה העיקרי של המדינה. בכל זאת, בגלל האקלים התת-ארקטי האוכלוסייה של אלסקה קטנה, רק 700 אלף איש. כצפוי מהאופי המתבודד של המדינה, הנוכחות המשמעותית של אנשי צבא, והחשיבות של תעשיית הנפט, באלסקה מנצח תמיד המועמד הרפובליקני (מלבד פעם אחת ב-1964), וכך קרוב לוודאי יהיה גם השנה.
  • הוואי היא שרשרת איים הממוקמים כ-3200 ק"מ ממערב ליבשת אמריקה במרכז האוקיינוס השקט (כשש שעות טיסה מהחוף המערבי של ארה"ב). אחרי היסטוריה של התערבות קולוניאלית ארוכה ועקובה מדם, הוואי סופחה לארה"ב בשנת 1898 והפכה למדינה ב-1959. ההרכב האתני של האוכלוסייה של הוואי שונה מאוד משל שאר ארה"ב: 25% לבנים (שרובם היגרו למדינה מצפון אמריקה), 10% ילידים הוואיים, ו-39% אסיאתיים (בעיקר מהפיליפינים ומיפן). הרכב האוכלוסייה והמרחק מהיבשת מאפשרים להוואי לקיים תרבות פוליטית (ובכלל) ייחודית. כך, הוואי היא המדינה היחידה בארה"ב שראויה לכינוי "מדינת רווחה", מבחינת רמת שירותי הבריאות, חינוך ורווחה שהמדינה מספקת. זאת גם הסיבה שהמועמד הדמוקרטי לנשיאות ניצח במדינה בכל מערכת בחירות מאז הקמתה (למעט פעמיים: 1972 ו 1984). ברק אובאמה, אגב, נולד בהונולולו בירת הוואי, וניצח שם ברוב עצום פעמיים.
  • קליפורניה נפלה לידי ארה"ב כתוצאה ממלחמת ארה"ב-מקסיקו בשנת 1848. באותו זמן רק כ-15,000 מתיישבים (לא כולל ילידים) גרו באזור, אבל אז התגלה זהב והחלה "הבהלה לזהב" שהגדילה את האוכלוסייה ל-300,000 תוך פחות מעשור. עם הקמת מסילות הרכבת למערב התהליך הואץ, ובמחצית השנייה קליפורניה הייתה גורם משיכה להרבה צעירים שחיפשו מזג אוויר נוח (ופתיחות לאורח חיים אלטרנטיבי). קליפורניה היום היא המדינה המאוכלסת בארה"ב  עם כ-37 מיליון תושבים. האוכלוסייה של קליפורניה עירונית מאוד. בגלל הקרבה לגבול עם מקסיקו יש נוכחות משמעותית לאוכלוסייה היספאנית, ובגלל המיקום המערבי, גם שיעור האוכלוסייה האסיאתית גבוה בהרבה מהממוצע בארה"ב. קליפורניה עברה מספר תהפוכות פוליטיות בהיסטוריה שלה, אבל בעשרים השנים האחרונות רק דמוקרטים ניצחו שם בבחירות לנשיאות, וקשה להאמין שזה ישתנה השנה.
  • וושינגטון ואורגון, המדינות בחלק הצפוני של החוף המערבי היו במשך המאה ה-19 חלק מאזור הספר המערבי של ארה"ב, כמו מדינות ההר. עד היום, חלקן המזרחי ההררי של שתי המדינות דומה מכל בחינה לאיידהו השכנה. אלא שבמהלך המאה ה-20 הפיתוח הכלכלי המהיר של קליפורניה זלג צפונה לאורך החוף, והביא להתפתחות מהירה של ערים גדולות בחלקן המערבי של שתי המדינות הללו (יוג'ין ופורטלנד באורגון, וסיאטל בוושינגטון). כיום החוף המערבי של שתי המדינות די דומה דמוגרפית ופוליטית לקליפורניה, ומכיוון שהאוכלוסייה שם גדולה בהרבה מהאוכלוסייה בחלק המזרחי של המדינות, שתיהן מוכרעות פוליטית מראש לצד הדמוקרטי. מאז 1988 ניצח המועמד הדמוקרטי בשתי המדינות, וכך כנראה יהיה גם השנה.

לסיכום: אלסקה תתרום את שלושת האלקטורים שלה למועמד הרפובליקני, ושאר המדינות: קליפורניה (55), וושינגטון (12), אורגון (7) והוואי (4), יצביעו עבור הדמוקרטים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s