לייב בלוגינג לעניים

יש דרכים יותר טובות לעקוב אחרי תוצאות הבחירות מארה"ב מאשר בבלוג שלי, אבל אני גם צריך מקום להתבטא. אז כאן לא יהיה וידאו, מפות, מולטימדיה, וכיו"ב, אבל אני אנסה לעדכן בדברים מעניינים.

8:25

עד כאן הלייב בלוגינג להיום. בכל זאת מתחיל פה יום עבודה. אני אנסה לכתוב עדכונים נוספים במהלך היום בפוסטים נפרדים.

7:09

לפני ארבעה חודשים כתבתי שיהיה קשה מאוד לרפובליקנים לזכות השנה מבלי לנצח בחלק מהמדינות שהצביעו לדמוקרטים מאז 1992, וכתבתי גם שהמקום שבו הם הכי פגיעים זה במערב התיכון במישיגן, ויסקונסין, או בפנסילבניה.

בחודשיים האחרונים, בהתבסס על הסקרים, נראה שהרפובליקנים לא הצליחו לעשות זאת, אבל תוצאות האמת מראות שהם עשו בדיוק את זה. זה עדיין לא ברור אם הם עשו את זה מספיק כדי להטות את הכף, אבל זה נראה מאוד קרוב לזה כרגע.

בשעה האחרונה היו כמה הכרזות צפויות, אבל אנחנו עדיין מחכים לתוצאות סופיות מפנסילבניה, מישיגן, ויסקונסין ומינסוטה, בהן הסקרים צפו לניצחון נוח לקלינטון וכרגע זה נראה פחות בטוח, בעיקר בוויסקונסין. קלינטון יכולה להרשות לעצמה להפסיד את וויסקונסין, אבל אז היא צריכה לנצח את כל מה שנותר (נבדה, מיין, ניו המפשיר).

גם בסנט הלילה לא ממש הולך טוב לדמוקרטים. הם כנראה יהפכו עוד מושב אחד או שניים מעבר לאחד שכבר כתבתי עליו באילינוי, אבל זה לא מספיק להם לרוב בסנט.

6:32

בשלב זה התהפכו היוצרות וקלינטון נמצאת עם הגב לקיר. טרמפ היה חייב לנצח בפלורידה, צפון קרוליינה, ואוהיו, והוא אכן עשה זאת. כדי לנצח קלינטון צריכה לשמור על החומה הכחולה, אבל כרגע נראה שהיא עלולה להפסיד את ויסקונסין (ואולי גם את מישיגן ומיין), ובנוסף היא צריכה לנצח בנבדה או בניו המפשיר, שכרגע גם נראה בספק. אפשרי, אבל הרבה פחות סביר ממה שהיה נראה בתחילת הערב.

5:44

ועכשיו מכריזים שגם קולורדו שייכת קלינטון. המדינה הראשונה "מחוץ לחומה" שנרשמת בטור שלה.

מצד שני, זה חדשות טובות בתנאי שהיא מצליחה להחזיק את החומה, וכרגע נראה שהיא קצת בבעיה בוויסקונסין.

5:30

סופסוף יש חדשות אמיתיות הלילה. טרמפ מנצח באוהיו וקלינטון בוירג'יניה.

נראה שחלק ממה שמעכב את הדווח הלילה זה שאחוז ההצבעה מאוד גבוה, וזה מעכב את הספירה.

כרגע יש אני דברים שצריך להתסכל עליהם:

 1. האם קלינטון שומרת על "החומה הכחולה", שמבחינת המדינות שנותרו אומר: פנסילבניה, מיין, מישיגן, ויסקונסין, מינסוטה.
 2. האם קלינטון מצליחה לנצח במדינות שמחוץ לחומה הנ"ל. בהנחה שהחומה עומדת, פלורידה או צפון קרוליינה יספיקו לה לנצחון, או לחילופין קולורדו ועוד אחת מהמדינות ניו המפשיר, נבדה, איווה.

4:50

עדיין אין חדשות! בשלב זה כמובן שאפשר להגיד שהלילה לא יהיה ניצחון קל וברור לקלינטון. כרגע טרמפ מוביל באוהיו, צפון קרוליינה, פלורידה, ניו המפשיר (שהגדרתי בפוסט הקודם כמתנדנדות) ובווירג'יניה, ויסקונסין ומישיגן (שהם חלק מהחומה הכחולה).  זה מבוסס על תוצאות חלקיות, ויש אינדיקציות לשזה שהקולות שטרם דווחו נמצאים במחוזות עתירי אוכלוסיה שנוטים לקלינטון, אבל זה ודאי מכניס לחרדה את התומכים שלה.

4:02

גם בקרב המדינות של 4:00 בבוקר, המדינות היחידות שהוכרזו הן אלה שממש לא מפתיעות אף אחת.

נדמה לי שהם זהירים במיוחד היום.

בינתיים החדשות הן שפלורידה מאוד צמודה, ולטרמפ יש יתרון קטן בקולות שנספרו. אנחנו לא יודעים כמה קולות עדיין יש שלא נספרו ומאיפה הם יבואו.

3:42

בשש מהמדינות בהן הקלפיות נסגרו כבר יש מושבים רפובליקנים שסימנתי בתור כאלה שהדמוקרטים יכולים להפוך. בינתיים הם הפכו אחד, הפסידו שניים, ואנחנו מחכים לתוצאות בעוד ארבעה (וגם בג'ורג'יה, שלא נחשב מסוכן לרפובליקנים).

3:17

גם הסנטור הרפובליקני מרקו רוביו מפלורידה ישמור את מושבו בסנאט. לפני שנה בערך חשבתי שהוא בחירה הגיונית להיות המועמד הרפובליקני לנשיאות, אבל הוא לא הצליח לזכות בפריימריז אפילו במדינה שלו. המעניין הוא שהיו הרבה בוחרים שהצביעו לקלינטון הדמוקרטית ולרוביו הרפובליקני.

המושב הראשון בסנט שהדמוקרטים מצליחים להפוך הלילה הוא זה של מאקר קירק מאילינוי. תמי דקוורת', ילידת תאילנד, טייסת מסוקי קרב שאיבדה במלחמה בעירק את שתי רגליה, ואישה מרשימה לכל הדעות תהיה הסנטורית שתחליף אותו.

3:07

זה אולי לא יפתיע אותכם אבל זאת העוגה שהכינו במטה של טרמפ למסיבת הניצחון.

3:05

הרשתות עדיין מאוד זהירות. ב-3:00 נסגרו הקלפיות בעוד הרבה מדינות, אבל הרשתות מוכנות להתחייב רק ל-12 מדינות. ואלה הברורות ביותר והצפויות ביותר. אז בינתיים מחכים.

2:49

לפי הסקרים של CBS הצפי לכמה מדינות שמעניינות אותנו:

 • ג'ורג'יה: 48-47 לטרמפ. צמוד בהרבה ממה שצפו הסקרים. חדשות טובות לקלינטון.
 • אוהיו: 49-46 לטרמפ. בערך מה שצפו הסקרים.
 • צפון קרוליינה: 51-44 לקלינטון. חדשות מצוינות עבורה.

כמו כן, הרפובליקנים כנראה לא יפסידו את המושב בסנאט של אינדיאנה.

2:35

וירג'יניה המערבית, כצפוי, בטור של טרמפ. הרשתות לא מוכנות להכריז על זוכה גם בצ' קרוליינה ואוהיו.

אז אין הפתעות בינתיים. בשעה הקרובה יתחילו להגיע יותר תוצאות אמת והרשתות יתחילו להכריז (אלא אם זה ממש ממש צמוד).

2:10

תוצאות ראשונות: טרמפ מנצח בקנטקי ואינדיאנה, קלינטון בוורמונט. עד כאן אין הפתעות.

וירג'יניה, דרום קרוליינה וג'ורג'יה צמודות מדי מכדי להכריז כרגע. קלינטון אמורה לנצח בוירג'יניה וטרמפ בדרום קרוליינה וג'ורג'יה, כך שמרוצים מאוד צמודים שם זה משהו שאפשר ללמוד ממנו. יחד עם זה, בשלב זה אנחנו לא באמת יודעים כמה צמוד שם, אז נצטרך עוד לחכות.

1:25

עדיין לא דיברתי על זה בכלל אבל יש גם 12 מדינות שבוחרות מושלים היום (בארבע מהן יש כיום מושלים רפובליקנים וב-8 יש דמוקרטים), ולפחות שמונה מהמרוצים די צמודים.

מרוצי המושלים בעיקר מעניינים את תושבי המדינה הרלבנטית, כי זו פוליטיקה מאוד מקומית, והם גם מדגימים את הפער שיש לפעמים בין המפלגות ברמה הפדרלית והמדינתית. למשל, בווירג'יניה המערבית, שהיא אחת המדינות הכי רפובליקניות באיחוד יש דווקא מושל דמוקרטי.

0:58

בכמה אתרים התחילו לנתח סקרי יציאה (exit polls), כלומר, סקרים שנערכים על אנשים שהצביעו במהלך היום. הנה כמה עובדות מעניינות (עוד דווחים מהסקרים האלה ב-538):

 • בפולורידה אחוז המצביעים הלא-לבנים בינתיים הוא 39%, שזה גבוה בהרבה מה-33% של 2012. זה עוד סימן חיובי מאוד לקלינטון. אם היא מנצחת בפלורידה, זה הולך להיות לילה קצר.
 • בצפון קרוליינה, לעומת זאת, אחוז השחורים הוא 21%, נמוך ב-2% מ-2012.
 • רק 17% אומרים שהם "נרגשים" לקראת כהונה של קלינטון, ורק 13% לקראת כהונה של טרמפ; אבל 29% "מפחדים" מכהונה של קלינטון, ו-37% מפחדים מטרמפ.

23:52

להצביע בארה"ב זה הרבה יותר מסובך מבישראל. החל מהליך ההרשמה ועד ההצבעה עצמה. קחו למשל את תושבי סן פרנסיסקו שצריכים לבחור היום נשיא/ה וסגן, נציג/ה לקונגרס, סנטורית, נציג לסנט ובית הנבחרים של מדינת קלפורניה, נציגים לועדת החינוך של המחוז, למועצת העיר, וכן להצביע בעד או נגד 18 משאלי עם מדינתיים ו-25 משאלי עם עירוניים!!

אם אתם סקרנים, אתם יכולים ללכת לאתר הזה, להכניס כתובת כלשהי בארה"ב, ותוכלו לראות איזה שאלות יש על הטופס של המצביעים באותה כתובת. הנה לדוגמא כתובת מסוימת בסן פרנסיסקו.

 

23:37

מדדי המניות בארה"ב סגרו בעליות. אם לשפוט על פי התנועה של המדדים בחודשים האחרונים, זה כנראה אומר שהמשקיעים חושבים שקלינטון צפויה לנצח. מצד שני, צריך לזכור שהמשקיעים לא יודעים שום דבר שאנחנו לא יודעים. הם ניזונים מאותם מקורות מידע.

21:38

אריק טרמפ, הבן של, צייץ תמונה של טופס ההצבעה שלו ממקום הקלפי, מה שמיד גרם לכמה גורמים להזכיר למצביעים בניו יורק שצילום טופס ההצבעה הוא עבירה על החוק.

מטרת החוק היא להקשות על קניה/מכירה/סחיטה של מצביעים, כשהרעיון הוא שיותר קשה לקנות קול כאשר למצביע אין דרך להוכיח איך הוא הצביע. למשל, זה מונע מצב שמישהו יצביע לאבא שלו רק כדי להבטיח שהאבא לא יוריש את כל רכושו לאחים הגדולים שלו דונלד ג'וניור ואיבנקה. כלומר, זה רק דוגמא, כן?

21:19

אגב, שני הקמפיינים מתכננים את מסיבות הניצחון שלהם במרחק של בערך קילומטר אחד מהשני במנהטן בניו יורק.

21:06

לפני ארבע שנים תכננתי לעדכן ממסיבת הניצחון של אובאמה בשיקגו (חבר שעבד בקמפיין סדר לי כרטיס), אבל כשהגעתי גיליתי שמרוב אנשים האינטרנט האלחוטי קרס.

20121107-002322.jpg

19:56

דונלד טרמפ ואשתו הצביעו בניו יורק, בערך עשר דקות הליכה מהבית. נראה שבשכונה שלו יש הרבה אנשים שלא מאוד אוהבים אותו.

גם הילארי וביל קלינטון הצביעו במדינת ניו יורק, כשעה נסיעה צפונה מחוץ לעיר. השכנים שלהם הפגינו יותר תמיכה.

19:04

מאז 2008 למפלגה הדמוקרטית יש תוכנות מחשב שמאפשרות להם "לנחש" מה נטיית הלב של מצביעים אינדיבידואלים (לפי הפייסבוק שלהם למשל) ולהעריך מה מצבם בזמן אמת על ידי ניטור של רשימות המצביעים בפועל. אני מניח שגם הרפובליקנים כבר התארגנו על הטכנולוגיה הזאת, אבל השנה לראשונה יש גם סטרט-אפ שמעמיד את השירות הזה לציבור. הם נראה VoteCastr ואפשר לראות את התחזיות שלהן כאן.

אני רוצה להדגיש שזה לא תחזית, אלא תמונת זמן אמת. אנחנו יודעים למשל שמצביעים דמוקרטים נוטים להצביע בהצבעה מוקדמת יותר מאשר רפובליקנים, ולמיטב הבנתי הם לא מנסים לתקן עבור זה. גם אם הם היו מנסים, לא ברור כמה זה יציב מבחירות לבחירות.

אחרי האזהרה הנ"ל, המצב נראה די טוב עבור קלינטון. היא מובילה כרגע בכל המדינות המתנדנדות שיש עבורן מידע.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

13 תגובות על לייב בלוגינג לעניים

 1. עידן הגיב:

  תאמין לי עדיף לראות דרכך מאשר דרך ערוץ 2,cnn וכל אלה.
  אני לא בטוח כמה התוכנה באמת עובדת טוב,אבל מעניין לשמוע עליה.

  • עידן הגיב:

   אני חייב לציין שהדוגמא לסן פרנסיסקו שהבאת לא עובדת חחחח.
   מסכנים התושבים למזלם הם לא ממש משפיעים בקשר לנשיא.
   ותמשיך לעדכן D:

 2. מושי הגיב:

  תמשיך לעדכן כל הזמן

 3. ענבר מימון הגיב:

  תודה.

 4. assafzim הגיב:

  אתה יכול בשלב הזה לכתוב תרחיש שבו הילרי מנצחת?

 5. מושי הגיב:

  זה נראה שאתה רוצה הילרי תנצח זה נכון?

 6. מושי הגיב:

  כן אבל אתה חייב להיות אוביקטיבי אם אתה רוצה בלוג מוצלח ולא כמו הרבה כתבים שמפרשנים לפי משאלות ליבם

  • apatir הגיב:

   אני לא יודע מה זה להיות אובייקטיבי. אני חושב שאני צריך להיות הוגן ולדווח אמת, ואני חושב שזה מה שאני עושה.
   אני בטוח שיש השפעות לאו-דווקא מודעות אבל דווקא בגלל זה נראה לי עדיף שהקוראים ידעו מה דעתי, לא?

 7. מושי הגיב:

  קודם כל עיתונאי חייב להיות אוביקטיבי וזה הבעיה של השמואל שהוא לא מודע לזה או לא רוצה לדעת את זה אבל זה בטוח שחשוב שיעדו מה הדעה שלך

  • apatir הגיב:

   הי מושי, אני אשמח לנהל דיו תרבותי על איך אני רואה את הכתיבה בבלוג, אבל אני לא רוצה שזה יהפוך להתנצחות, אז כל עניין "הבעייה של השמאל" לא קשור לעניין. (במאמר מוסגר, אני רוצה גם לציין שאני לא עיתנואי, אלא סתם איש שיש לו בלוג ומנסה לתת פרספקטיבה מסויימת על הפוליטיקה האמריקאית. אני כותב כשיש לי זמן וחשק, ואני שמח שיש אנשים שמוצאים בזה עניין, אבל אין לי יומרות מעבר לזה. זה לא ה- day job שלי).

   לעניינינו, אני לא חושב שאנחנו לא מסכימים, אני פשוט רוצה להתעכב על המשמעות של להיות "אובייקטיבי".
   כל החלטה שעיתנואי או בלוגר עושה היא תוצאה של תפיסת העולם שלו. אפילו ההחלטה באיזה פונט להשתמש ומה לשים בכותרת, וודאי שההחלטה איזה נושאים לסקר, מה לכתוב בפסקה הראשונה ומה באחרונה, איזה שמות תואר להשתמש בהם וכו' וכו'. במובן הזה אי אפשר להיות אובייקטיבי, כי אין דרך נייטרלית להחליט מה חשוב, זאת תמיד החלטה שהיא תוצאה של תפיסת עולם.
   אחד הדברים שאני כן מנסה לעשות זה להיות הגון והוגן. ב-2012 הקדשתי הרבה פוסטים כדי להסביר נושאים מרכזיים שנמצאים על סדר היום האמריקאי (רפורמת הבריאות, גירעון, יחסי חוץ), וניסיתי להציג את העמדות של שני המועמדים כמו שאני חושב שהם היו רוצים להציג אותן. ניסיתי להסביר למה אמריקאים חושבים כך או אחרת, כלומר, איך זה נראה מנקודת מבטם של המחזיקים בדעות השונות.
   השנה זה היה הרבה יותר קשה, כי (א) המדיניות המוצעת של המועמדים כמעט ולא נידונה מלבד ברמת הסיסמאות ו-(ב) הטיעונים של טרמפ מתבססים בעיקר על שקרים והמצאות.
   לדוגמא, לטרמפ יש תוכנית לבנות חומה על הגבול עם מקסיקו. אני יכול בשם הנייטרליות להסביר מה הטיעונים שלו בעד ומה הטיעונים של קלינטון נגד, אבל זה לא נחשב אובייקטיביות בעיניי. אני גם יכול לכתוב שהרעיון שלו רע ושלה טוב, כי אני בעדה, וגם זה לא אובייקטיביות. אובייקטיביות זה לנסות למצוא את האמת ולהבין אותה, והאמת במקרה הזה היא שאף גורם רציני לא חושב שמביחנה פרקטית ניתן לבנות חומה שתהיה אפקטיבית ושתעלה סכום שהוא בכלל קרוב לסכום שטרמפ נוקב, ושההצהרה שלו שמקסיקו תשלם על זה היא הצהרה ריקה. אני חושב שהתפקיד שלי הוא לבחון את עצמי היטב שמה שאני כותב זאת האמת (ולא הטייה שנובעת מדעתי בעניין), ולהסביר היטב איך הגעתי למסקנה הזאת.
   בשורה התחתונה, כתיבה טובה בעיניי היא מחוייבות לאמת, ותהליך של בחינה עצמית שמשתדל כל הזמן להקפיד על הוגנות והגינות.

   • מושי הגיב:

    נכון זה לא בשביל להתנצח אלא בשביל הדיון
    כל זה נכון לגבי פרשניות אבל לגבי סיקור של מציאות שלא משתנה לפי השקפת עולם כן יש הרבה מקום לאוביקטביות דוגמה קטנה כמו איך שהתחלנו את כל הדיון הזה הרי למה כתבתי את זה כי ראיתי בזמן שכולם יעדו שהוא לוקח וניו יורק טיים נתן 70 אחוז סיכוי ויותר כל כמה דקות זה עלה אתה ניסת להאיחז בכל מיני דברים תלושים מהמציאות זה נטו לא קשור להשקפת עולם זה מציאות ( הריאה הכי גדולה שכל הכלי תקשורת שהשקפה שלהם דומה לשלך נתנו לו) וגם אם שמת לב לכתבת כלום מהרגע שהוא ניצח סופית
    אבל אתה צודק שאתה לא עיתונאי ואתה יכול לכתוב מה שאתה רוצה אבל רק רציתי באמת בשביל הדיון

    • apatir הגיב:

     אני בדקתי בעיקר את המודל של 538, שלפחות מבחינה היסטורית לא הראה הטייה לצד זה או אחר. בבחירות קודמות המודל שלהם עשה עבודה מצוינת בלנבא את כל התוצאות גם כדמוקרטים ניצחו וגם כשרפובליקנים ניצחו.
     המודל של 538 נתן לקלינטון כ-70% ערב הבחירות, ובמהלך הלילה שלה האחוזים התחילו לרדת. האחוזים התחילו לרדת לאזור ה-50% בסביבות 6:30 שעות ישראל, והמשיכו לרדת למטה משם רק כשעה אח"כ. אם תסתכל למעלה, תראה שכבר ב-5:44 זיהיתי שיש לה בעיה בוויסקונסין, וב-6:32 כבר כתבתי שהיא נמצאת עם הגב לקיר.
     זה נכון שאני, כמו רוב העולם, הופתעתי מהתוצאות, אבל זה לא אומר שזו הטייה, אני חושב שההשערות של רוב הפרשנים לגבי התוצאות הצפויות היו נכונות בהנתן האינפורמציה שעמדה לרשותינו.
     אגב, הפסקתי לכתוב ב-7:09 כי הייתי צריך ללכת לעבודה.
     לסיום, אני מבין שהתכוונת רק בשביל הדיון, ואני מעריך זאת ושמח לנהל את הדיון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s