שיטת הבחירות לבית הנבחרים ולסנאט

הרשות המחוקקת האמריקאית, הקונגרס, מורכבת משני בתים: בית הנבחרים והסנאט. הבית התחתון, בית הנבחרים מורכב מ-435 נציגים שנבחרים לקדנציות קצרות של שנתיים, והמדינות מיוצגות בו (בערך) לפי חלקן היחסי באוכלוסיה. הבית העליון, הסנאט, מורכב מ-100 סנאטורים שנבחרים לקדנציות ארוכות של שש שנים. בסנאט לכל מדינה יש שני נציגים בלי קשר לגודלה.

בית הנבחרים

הבית התחתון של הקונגרס מכונה House of Representatives, או בעברית, בית הנבחרים. החוקה האמריקאית קובעת שאחת לעשר שנים יערך מפקד אוכלוסין. בתום המפקד לכל מדינה מוקצה מספר נציגים היחסי לגודל האוכלוסייה בה (אבל לפחות אחד למדינה). מדינות שמוקצה להן יותר מנציג אחד צריכות לקבוע חלוקה גאוגרפית של המדינה למחוזות בחירה שווים בכמות האוכלוסין. כל מחוז בחירה כזה נקרא באנגלית congressional district. אחת לשנתיים (ביום שלישי הראשון אחרי שניים בנובמבר) נערכות בחירות בכל מחוז בחירה והמועמד שזוכה למרב הקולות זוכה לייצג את המחוז למשך השנתיים הבאות.

בבית הנבחרים יש 435 נציגים, ועוד 6 משקיפים נטולי זכות הצבעה, שמייצגים טריטוריות של ארה"ב (פורטו קירו, גואם, סמואה, איי מריאנה, איי הבתולה)  ואת מחוז קולומביה (האזור בו נמצאת עיר הבירה, וושינגטון, אינו שייך לאף מדינה). כרגע (אפריל 2015) יש לרפובליקנים רוב של 244 נציגים מול 188 של הדמוקרטים (שלושה מושבים אליהם נבחרו רפובליקנים עומדים ריקים כרגע אחרי שאחד נפטר ושניים התפטרו). בית הנבחרים בוחר לעצמו יושב/ת ראש בתחילת כל קדנציה, והיו"ר הנבחר הוא השלישי בהירארכיה השלטונית האמריקאית (אחרי הנשיא וסגן הנשיא).

למרות הקדנציה הקצרה יחסית לכהונה (שנתיים), רוב חברי בית הנבחרים מצליחים להיבחר פעם אחרי פעם, כך שזמן הכהונה הממוצע הוא של כ-10 שנים, ולא נדיר למצוא חברי קונגרס שמשרתים תקופות ארוכות בהרבה (הוותיק ביותר כיום הוא ג'ון קונירס ממשיגן, שמכהן כבר מעל 50 שנים).

כל מדינה יכולה לקבוע את החלוקה למחוזות ככל העולה על רוחה. בחלק מהמדינות החלוקה מתבצעת על ידי ועדה של הקונגרס של המדינה, מה שלעיתים מביא למפות חלוקה מאוד משונות (הכתבה הזאת בוושינגטון פוסט מדגימה עד כמה הפוליטקאים האמריקאים יצירתיים בציור אזורי בחירה על מפות).

סנאט

הבית העליון של הקונגרס נקרא  Senate. כל אחת מחמישים המדינות מיוצגת בסנאט על ידי שני סנאטורים בלי קשר לגודל המדינה. סנאטורים נבחרים לקדנציה של שש שנים. אחת לשנתיים שליש מהמושבים בסנאט עומדים לבחירה. כך זה עובד: מאה המושבים בסנאט מחולקים לשלוש "כיתות". בכל כיתה יש 33 או 34 ממדינות שונות (שני המושבים של מדינה מסוימת לעולם לא ימצאו באותה כיתה). אחת לשנתיים אחת הכיתות  עומדת לבחירה. כאשר מושב של מדינה מסוימת עומד לבחירה, המדינה כולה מצביעה, והמועמד שזוכה למירב הקולות מתמנה לשש השנים הבאות.

לדוגמא, שני המושבים של מדינת וושינגטון שייכים לכיתות 1 ו-3. את המושב שבכיתה הראשונה תופסת כרגע מריה קנטוול. קנטוול נבחרה לאחרונה בשנת 2012, ובנובמבר 2018, עם תום הקדנציה שלה, המושב שלה יעמוד שוב לבחירה. את המושב השני של וושינגטון בסנאט תופסת פטי מוריי. מוריי נבחרה לאחרונה בשנת 2010, כך שבשנת 2016, באותו היום שבו יערכו הבחירות לנשיאות, אזרחי וושינגטון יתבקשו להחליט אם להשאיר את מוריי בסנאט או להחליפה.

בסנאט יש כרגע רוב רפובליקני של 54 מול 44 סנאטורים דמוקרטיים. ישנם שני חברי סנאט "עצמאיים" (ללא השתייכות מפלגתית): אגנוס קינג ממדינת מיין הוא סנאטור מתון הנוטה לדמוקרטים, וברני סאנדרס ממדינת ורמונט הוא סוציאליסט שגם מצביע כמעט תמיד עם הדמוקרטים. כך שבפועל יש רוב של 54-46 לרפובליקנים. יושב ראש הסנאט הוא סגן נשיא ארצות הברית. אין לו זכות הצבעה, אבל מחובתו להכריע הצבעות במקרה של תיקו.

בשנת 2016 כיתה מספר שלוש עומדת לבחירה, כך שיערכו בחירות ב-34 המדינות שנציגיהן שייכים לכיתה זו. יעמדו לבחירה 24 מושבים שמוחזקים כרגע על ידי רפובליקנים (אלבמה, אלסקה, אריזונה, ארקנסו, פלורידה, ג'ורג'יה, איידהו, אילינוי, אינדיאנה, איווה, קנזס, קנטקי, לואיזיאנה, מיזורי, ניו המפשיר, צפון קרוליינה, צפון דקוטה, אוהיו, אוקלהומה, פנסילבניה, דרום קרוליינה, דרום דקוטה, יוטה, וויסקונסין), ו-10 דמוקרטיים (קליפורניה, קולורדו, קונטיקט, הוואי, מרילנד, נבדה, ניו יורק, אורגון, ורמונט, וושינגטון).


מודעות פרסומת

3 תגובות על שיטת הבחירות לבית הנבחרים ולסנאט

  1. פינגבאק: על המסע של רומני ועל הבחירות לסנאט | בחירות 2012

  2. פינגבאק: בחירות אמצע 2014 | בחירות 2012

  3. פינגבאק: אחרי העימות השלישי, ומצב הבחירות לסנאט | בחירות 2016

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s