שיטת הבחירות בפריימריז

שתי המפלגות העיקריות בארה"ב, הדמוקרטית והרפובליקנית, בוחרות את המועמדים שלהן לנשיאות בוועידות ארציות. הרפובליקנים קבעו את הועידה שלהם ל-18-21/7/2016 בעיר קליבלנד שבאוהיו, והדמוקרטים מתכנסים שבוע לאחר מכן ב-25-28/7/2016 בפילדלפיה שבפנסילבניה. רוב הצירים בוועידות הם נציגים של ה"סניפים" של המפלגות במדינות והטריטוריות של ארה"ב, ובנוסף ישנם מספר קטן של צירים שהינם בעלי תפקידים במפלגה. לכל אחת מהמפלגות יש נוסחה משלה שקובעת את הקצאת הצירים בין המדינות, אבל בשתי המפלגות מדובר בשקלול של גודל המדינה וההצלחה של המפלגה בעבר באותה מדינה (בקישורים הנוסחאות של הרפובליקנים והדמוקרטים). בסה"כ בוועידה הרפובליקנית 2,042 צירים ובדמוקרטית 3,769.

בוועידות מיוצגות בנוסף ל-50 המדינות, גם משלחת ממחוז קולומביה (אשר בו שוכנת עיר הבירה וושינגטון, אבל אינו מדינה), ועוד משלחות ממספר טריטוריות בשליטת ארה"ב (סמואה, גואם, איי מריאנה, פורטו ריקו, ואיי הבתולה) וזאת על אף שאזרחי הטריטוריות הללו אינם מצביעים לנשיאות.

הצירים שנשלחים מהמדינות והטריטוריות נשלחים על מנת להצביע עבור מועמד מסוים, ואין להם אפשרות להפעיל שיקול דעת. יוצאים מן הכלל הם צירים שנשלחו לתמוך במועמד שבינתיים פרש מההתמודדות, ובחלק  מהמדינות צירים שנמצאים בוועידה מתוקף תפקידם במפלגה, אלה רשאים להחליט בעצמם במי לתמוך.

בכל מדינה נערכות בחירות מקדימות (פריימריז) במהלך החודשים פברואר-יוני 2016, ותוצאות הבחירות הללו קובעות את מחויבות ההצבעה של הצירים. היסטורית, בדרך כלל בסביבות מרץ או אפריל אחד המועמדים כבר זכה במספיק צירים, כך שמועמדותו הופכת לוודאית, ושאר התהליך הוא רק פורמלי. לעיתים זה נמשך יותר זמן: ב-2008 הקרב אובאמה-קלינטון הוכרע רק ביוני, וב-2012 רומני הבטיח את מועמדותו בסוף מאי. רק במקרים מאוד נדירים אף אחד מהמועמדים לא זוכה ברוב מוחלט מהצירים המחויבים, וההכרעה מתרחשת בוועידה. סיטואציה כזאת נקראת וועידה מתווכת (brokered convention) והיא לא קרתה מאז 1932.

לכל אחת מהמפלגות בכל אחת מהמדינות יש כללים משלה לגבי איך מחולקים הצירים. יש מדינות  שמקצות את הצירים באופן יחסי לקולות שקיבל כל מועמד. לדוגמא, ב-2012 ניו-המפשיר היתה זכאית ל-12 צירים ועל פי תוצאות ההצבעה שם ב-21/1/12, היא הקצתה 7 לרומני, 3 לרון פול, ו-2 לג'ון הנטסמן. יש מדינות שמקצות את כל הצירים שלהן למועמד שהגיע למקום הראשון. כך למשל דרום קרוליינה הקצתה ב-2012 את כל 23 הצירים שלה לגינגריץ' שזכה שם ליותר קולות מהאחרים (מלבד שני בעלי תפקידים מהמדינה שאינם מחויבים למועמד מסוים).

בנוסף, לכל מדינה יש כללים שונים לגבי איך נערכים הפריימריז. במספר מדינות (למשל איווה) חברי המפלגה מתכנסים לישיבות במקומות שונים ומנהלים דיון ארוך של מספר שעות על מנת להכריע במי לתמוך. השיטה הזאת נקרא Caucuses. במדינות אחרות (למשל ניו המפשיר) נערכים בחירות במתכונת רגילה שבהן רשאים להצביע מי שרשומים כחברי המפלגה. במדינות אחרות (כמו דרום קרוליינה) נערכים פריימריז פתוחים, כלומר, כל אזרח יכול להצביע.

הכללים של המפלגות מאפשרים לארבע מדינות קטנות אשר אמורות לייצג מגוון של החברה האמריקאית לערוך בחירות לפני חודש מרץ. המדינות הן: איווה מייצגת את המערב התיכון, ניו המפשיר את ניו אינגלנד, דרום קרוליינה את הדרום הישן, ונבדה את המערב. התהליך אמור לאפשר הכרות ראשונית עם המועמדים וכן לצמצם את מספרם (מועמדים שלא זוכים לתמיכה מינימלית בתחילת הדרך נוטים לפרוש). שאר המדינות והטריטוריות רשאיות לערוך פריימריז החל מחודש מרץ. בעבר היו מדינות שהקדימו את תאריך הפריימריז על מנת לתפוס יותר תשומת לב מהמועמדים, וזאת למרות שהדבר גרר עונש של הפחתת מספר הצירים.

את לוח הזמנים של הפריימריז אפשר לראות כאן.

מודעות פרסומת

8 תגובות על שיטת הבחירות בפריימריז

 1. רועי שוורץ תיכון הגיב:

  מעניין מאוד 🙂
  שתי שאלות שלא כל כך הבנתי:
  1) מה עושים בעצם בועידה במשך כל הימים אם הכל הוכרע מראש?
  2) אפשר הרחבה על Caucuses ואיך זה בדיוק קורה?

  • apatir הגיב:

   1. מה שעושים בועידה זה יחסי ציבור. הרבה נאומים וסרטונים שמטרתם לתפוס כמה שיותר תשומת לב בתקשורת.
   2. caucus זה קצת כמו פעולה בצופים. החוקים משתנים ממקום למקום, אבל באופן טיפוסי כל מי שמעוניין מתכנס באולם (נניח אולם התעמלות של בית ספר), ומתנהל דיון שבו אנשים נאומים או מתחלקים לקבוצות דיון ומנסים לשכנע את את הלא משוכנעים להצביע למועמד שלהם. הם מצביעים שוב ושוב עד שיש רוב גדול עבור מועמד אחד.
   הסרטון הזה מסביר יותר טוב ממה שאני יכול: http://youtu.be/Cnh-136QqO8

 2. החושב הגיב:

  שמעתי על מושג שנקרא "וועידה פתוחה" משהו בסגנון של אם אין מועמד שצבר מספיק צירים או משהו דומה. תוכל להרחיב על זה?

 3. גיא לוי הגיב:

  מה קורה אם אחד המועמדים פורש?למי הולכים הצירים שבחרו בו?

  • apatir הגיב:

   זה לא לגמרי ברור. התשובה תלויה בפרשנות של התקנונים של המפלגה הרפובליקנית בכל מדינה ושל זו הארצית, ומכיוון שמאז שהתקנונים האלו שוכתבו לאחרונה לא היה מקרה של ועידה מתווכת, בעצם הסוגיה מעולם לא עמדה למבחן.
   כעיקרון יש ארבע אופציות: (1) הצירים משוחררים להצביע לפי ראות עיניהם; (2) הצירים מחויבים להצביע למועמד עבורו הם נבחרו, אפילו אם הוא פרש; (3) הצירים מחויבים להצביע למועמד עליו ממליץ המועמד שפרש; (4) הצירים מחולקים מחדש על פי החלטה של המפלגה במדינה שלהם.
   כך או כך, חשוב לזכור שאם אף אחד מהמועמדים לא משיג מעל ל-50% מהצירים, בסיבוב ההצבעה הראשון, אז כל הצירים של הועידה משוחררים להצביע לפי ראות עיניהם בסיבובים הבאים.

 4. חנה הגיב:

  מה זה צירי על ?
  ראיתי שאם נוצר מצב של תיקו הכל נופל על צירי העל שיכולים לשנות הכל ..

  • apatir הגיב:

   הי חנה,
   בוועידת המפלגה הדמוקרטית, בנוסף לצירים הרגילים שנבחרים בתהליך הפריימריז, יש כ-700 בכירים במפלגה (חברי קונגרס, מושלים וכד') שמתמנים לוועידה כצירים באופן אוטומטי. הצירים האלה, שנקראים צירי-על (superdelegates) הם צירים לא מחויבים במובן שהם רשאים להצביע בוועידה לאיזה מועמד שהם רוצים ואינם כבולים לתוצאות הפריימריז במדינות שלהם. מעבר לזה, אין שום הבדל בינהם לבין הצירים האחרים.
   זה נכון שבמקרה שאף מועמד לא מקבל רוב מוחלט מחברי הוועידה בכבולים (pledged) אז צירי-העל הם אלה שבפועל מכריעים את הכף בסיבוב ההצבעה הראשון, אבל הם מצביעים בכל סיבובי ההצבעה בדיוק כמו כל ציר אחר.
   אגב, גם במפלגה הרפובליקנית יש צירים "לא-מחויבים" (unpledged), אבל מספרם קטן בהרבה (3 מכל מדינה) ולכן החשיבות שלהם פחותה. מסיבות היסטוריות בוועידה הרפובקלינית הם לא מכונים צירי-על, אבל מבחינה פרקטית זה אותו דבר (מלבד זה, שכאמור, מספרם קטן בהרבה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s