איך מצביעים באמריקה

הצבעה בבחירות הכלליות

התיקון ה-26 לחוקה משנת 1971 קובע שכל אזרח אמריקאי שמלאו לו 18 שנים רשאי להצביע בבחירות. לארה"ב אין "ועדת בחירות מרכזית" — כל מדינה עורכת בחירות בתוך המדינה לפי חוקים שהיא קובעת, ובלבד שחוקיה עולים בקנה עם כמה הנחיות כלליות שמקורן בחוקת ארה"ב. חוקי הבחירות, אם כן, משתנים ממדינה למדינה, אבל המבנה הכללי די דומה.

בישראל, ועדת הבחירות המרכזית משתמשת במרשם האוכלוסין על מנת לייצר ספר בוחרים, ומעדכנת את הבוחרים בכל פעם שנערכות בחירות לגבי המקום שעליהם להצביע בו. בארה"ב אין לא ועדת בחירות מרכזית ולא מרשם אוכלוסין כללי ולכן השיטה הזו לא יכולה לעבוד. במקום, על מנת להצביע, אזרח שמלאו לו 18 צריך לגשת ולהרשם בלשכת הבחירות הקרובה למקום מגוריו (לרוב ניתן לעשות זאת בדואר). בתהליך ההרשמה, האזרח צריך לאמת את זהותו ולהוכיח שהוא תושב המדינה. אחרי שנרשם פעם אחת, האזרח יכול לגשת ולהצביע באותו מקום הצבעה כל אימת שנערכות בחירות. אם הוא מעוניין לשנות את מקום הצבעתו, הוא צריך להרשם מחדש.

תהליך ההרשמה נועד לאפשר לשכת הבחירות המקומית לודא שהאזרח אינו רשום להצביע ביותר ממקום אחד. לכן, רוב המדינות דורשות שההרשמה תיסגר תקופה מסוימת לפני מועד הבחירות. לעומתן, כמה מדינות מאפשרות להרשם אפילו ביום ההצבעה (במקרה כזה הפתקים של המצביעים הלא רשומים מונחים במעטפות כפולות, והן יספרו אחרי שתתבצע הבדיקה). יש גם הבדלים בין המדינות במסמכים הנדרשים על מנת לאמת זהות ולהוכיח תושבות במדינה. ככלל, הרפובליקנים נוטים לנסות להקשות על מצביעים להרשם בטענה שכללים מקלים מאפשרים זיופים, ואילו הדמוקרטים מנסים להקל בטענה שכללים מחמירים מדירים מצביעים מהמעמדות הנמוכים.

ברוב המדינות אזרח יכול להצביע באמצעות הדואר. הפרוצדורה די פשוטה: מבקשים טופס הצבעה מספר שבועות לפני הבחירות, וצריך לשלוח את הטופס חזרה עד תאריך מסוים. האפשרות הזו נועדה להקל על הרבה אמריקאים שחיים באופן זמני במרחק רב מהמדינה שלהם (למשל, סטודנטים). גם אזרחים אמריקאים שחיים בישראל יכולים להצביע באמצעות הדואר (אי אפשר להצביע בקונסוליה). אזרח אמריקאי שאינו חי בארה"ב  (אלא אם הוא גר בשטח חסות אמריקאי כמו, למשל, פורטו ריקו)  יכול להרשם להצביע במדינה בו היתה כתובת המגורים האחרנה שלו (להרשמה). אזרח שאינו חי בארה"ב יכול להצביע רק בבחירות פדרליות (ולא בבחירות לתפקידים בתוך המדינה).

הצבעה בפריימריז המפלגתיים

עוד אלמנט ששונה מישראל, הוא שאת ההצבעה בבחירות בפריימריז המפלגתיים מנהלת אותה רשות שמנהלת את הבחירות הכלליות ברוב המדינות. כך זה עובד: במעמד ההרשמה, הנרשם יכול לבחור להרשם כתומך של אחת המפלגות מסוימת או כעצמאי. ההרשמה לא מחייבת את הנרשם להצביע למועמדים של אותה המפלגה בבחירות הכלליות, היא רק נותנת לו את האופציה להצביע בפריימריז של אותה מפלגה. במדינות מסוימות הפריימריז פתוחים, כלומר, כל אחד יכול להגיע ביום הבחירות ולהצביע ובלבד שלא יצביע בפריימריז של יותר ממפלגה אחת בו זמנית.

אזרחי ארה"ב שחיים בחו"ל יכולים גם הם להשתתף בפריימריז. בנוסף, גם תושבי שטחי החסות והטריטוריות האמריקאיות זוכים לייצוג בפריימריז.

מודעות פרסומת

5 תגובות על איך מצביעים באמריקה

 1. יחיאל הגיב:

  איך מצביעים אזרחי חוץ בפריימריז

 2. הוכרד ברוך הגיב:

  "את ההצבעה בבחירות בפריימריז המפלגתיים מנהלת אותה רשות שמנהלת את הבחירות הכלליות ברוב המדינות."
  לא כתוב בצורה ברורה

  • apatir הגיב:

   תחשוב/בי על ועדת הבחירות המרכזית בישראל. זה הגוף שאחראי על ניהול הבחירות. בכל מדינה בארה"ב יש גוף דומה שאחראי על הבחירות באותה מדינה. בניגוד לישראל, בארה"ב אותו הגוף אחראי גם על ניהול הפריימריז הפנים מפלגתיים. (למשל, ברוב המדינות יש למדינה רישום של איזה אזרח התפקד לאיזה מפלגה, והם מזמינים אותו להצביע בקלפי שהם מנהלים, והם סופרים את הקולות ומודיעים למפלגה על התוצאות וכו').

 3. cbhnhi הגיב:

  אייך מצביעם בישראל עבור הנשיאות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s